Jak zajść w ciążę?
Zajście w ciążę nie jest wcale takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Niestety często bywa tak, że młode kobiety, które nie planują dziecka, zachodzą w ciążę podczas pierwszego razu, a małżeństwa, które starają się o potomstwo od kilku miesięcy – nie mogą doczekać się dwóch kresek na teście ciążowym. Czy istnieją sposoby, które mogą wspomóc partnerów w osiągnięciu tego pięknego celu?
8 wskazówek, które zwiększają prawdopodobieństwo zajścia w ciążę
- Odpowiednie wyczucie czasu, czyli seks podczas dni płodnych.
- Ale kiedy dni płodne dokładnie się pojawią?
- Lepszy misjonarz niż jeździec.
- Relaks – nic na siłę.
- Odpowiednia dieta i suplementacja.
- Gdzie dieta, tam i waga…
- Bądź w formie! Sport to zdrowie.
- Kobiety nie pyta się o wiek, ale zegar biologiczny nie jest dżentelmenem.
- Odpowiednie wyczucie czasu, czyli seks podczas dni płodnych.
Kluczową rzeczą, od której zależy poczęcie jest współżycie w trakcie dni płodnych. W ciągu całego cyklu menstruacyjnego kobieta jest płodna tylko pare dni i ważne, aby ich nie przegapić. Dokładne wyznaczenie momentu owulacji znacznie zwiększa szanse na poczęcie. Warto w tym okresie wygospodarować dla swojego partnera więcej czasu i wykorzystać go jak najbardziej efektywnie i jednocześnie jakże przyjemnie. Planowany seks nie musi być nudny! Stworzenie odpowiedniej aury pomaga w rozluźnieniu i czerpaniu większej satysfakcji z seksu. Zbliża to partnerów, przez co dążenie do powiększenia rodziny nie staje się rutynowym, czy schematycznym elementem dnia, lecz ciągłym pogłębianiem wzajemnej bliskości i zaufania. Istotne jest, aby wiedzieć, kiedy takich chwil powinno być jak najwięcej!
- Ale kiedy dni płodne dokładnie się pojawią?
Dokładne ustalenie wystąpienia owulacji spędza sen z powiek każdej kobiecie, która planuje zajście w ciążę, gdyż to nie taka łatwa sprawa. Cykl menstruacyjny uzależniony jest od wielu czynników i często występują w nim przesunięcia. Każda kobieta jest inna i rzadko jej płodność dostosowuje się do schematu przyjętego w podręczniku medycznym. Przyjmuje się, że owulacja powinna wystąpić na 12-16 dni przed krwawieniem +/- 2 dni, jednak w praktyce różnie z nią bywa. Z pomocą idą komputery cyklu, np. Cyclotest Baby czy nowej generacji Cyclotest myWay /tryb Planowanie dziecka/, które w znacznej mierze pomagają kobiecie w ustalaniu, w jakiej fazie jest obecnie – płodnej, czy też nie. Cyclotest Baby i Cyclotest myWay /tryb Planowanie dziecka/ to nowoczesny minikomputer, który na podstawie termiczno-objawowej metody wskazuje dni płodne i owulację – analizuje podstawową temperaturę ciała oraz inne współczynniki płodności (obserwacja śluzu szyjkowego i stężenia hormonu owulacyjnego). Jest całkowicie naturalny, bezpieczny, nieinwazyjny i przeznaczony do samodzielnego, domowego użytku. Dzięki niemu skuteczność w ustalaniu dni, w których zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne, wzrasta do ponad 99%!
- Lepszy misjonarz niż jeździec.
Wiadomo już „kiedy”, ale czy ważne też jest „jak”? Oficjalnie nie ma pozycji, która byłaby najlepsza, by zajść w ciążę. Najważniejszy jest oczywiście sam akt seksualny. Naturze można jednak trochę pomóc i stworzyć takie warunki plemnikom, by mogły bez żadnych przeszkód dostać się jak najdalej w głąb kobiety. Dlatego wszelkie pozycje seksualne, które zapewniają jak najlepszą penetrację są odpowiednie dla pań, które starają się zajść w ciążę. Pozycja misjonarska będzie na przykład lepszą opcją niż ta „na jeźdźca”. Przy tej drugiej kobieta znajduje się w pionowym ułożeniu, co umożliwia wypłynięcie spermy na zewnątrz i powoduje, że zmniejsza się tym samym ilość materiału genetycznego, który uda się w kierunku komórki jajowej. Warto, by kobieta odczekała chwilę po stosunku z nogami uniesionymi ku górze bądź zrobiła przez chwilę tzw. świecę – pomaga to w szybszym przedostaniu się spermy do środka.
- Relaks – nic na siłę
Ważne, by staranie się o dziecko sprawiało przede wszystkim przyjemność, a nie przeszło do rutynowych czynności dnia, które trzeba wykonać, takich jak mycie zębów. Ponadto pary, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko, czują się często sfrustrowane i ciężko im się w pełni zrelaksować. Presja, którą odczuwają, powoduje, że czerpanie przyjemności z seksu jest utrudnione, a myśl “czy tym razem się uda” staje się priorytetem. Ludzka psychika silnie oddziałuje na organizm i może wydarzyć się tak, że jeśli kobieta zbyt mocno myśli o poczęciu dziecka to organizm blokuje się i jak na złość nie chce współpracować. Warto wtedy na chwilę odpuścić, spróbować się wyluzować i przede wszystkim nie dać się zwariować. Może chwilowa zmiana otoczenia, wspólny wyjazd z partnerem będzie dobrym pomysłem na odprężenie i odstresowanie. W relaksacji pomaga także uprawianie jogi i medytacja. Przyjemnym sposobem na odreagowanie jest na pewno wizyta w spa, czy w salonie masażu.
- Odpowiednia dieta i suplementacja
Odpowiednio zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały jest szczególnie ważna zarówno przed, jak i w trakcie ciąży. Kobieta, przygotowując się na dziecko powinna być w pełni sił witalnych. Zaleca się wtedy spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, które są dla organizmu bardzo wartościowe. Należy również pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Dla kobiet starających się o dziecko istotne są: żelazo, witaminy C, D, B oraz kwas foliowy, który zmniejsza ryzyko oddzielenia się łożyska.
- Gdzie dieta, tam i waga…
Waga jest nieodłącznym następstwem diety, jaką wprowadziło się do swojego życia. Nieodpowiedni sposób odżywiania wpływa negatywnie na masę ciała i może powodować nadwagę lub niedowagę, a te z kolei zakłócają płodność.
- Bądź w formie! Sport to zdrowie.
Aktywny tryb życia polepsza je na każdej płaszczyźnie. Ma również wpływ na płodność:
-Uprawianie sportu powoduje produkcję serotoniny (hormonu szczęścia), który sprawia, że kobieta czuje się odprężona i zrelaksowana. Stres ma bardzo negatywny wpływ na płodność, a uprawianie sportu znacznie go obniża.
– Kobiety uprawiające sport są świadome swojego ciała, przez co czują się bardziej seksowne i pewne siebie. Przekłada się to na przejęcie inicjatywy w łóżku i tym samym – czerpania większej satysfakcji z seksu. Uczucie swobody i zrelaksowania jest ważne w trakcie starania się o dziecko.
– U osób aktywnych fizycznie poprawia się krążenie krwi i zwiększa ukrwienie tkanek. W praktyce powoduje to mocniejsze doznania podczas stosunku, a także lepszą wilgotność pochwy, co ma bezpośredni wpływ na transport plemników w głąb kobiety.
Warto również zachęcić partnera do wspólnego uprawiania sportu! Płynie z tego szereg korzyści, w związku z planowanym zajściem w ciążę:
– U mężczyzn aktywnych fizycznie wzrasta poziom testosteronu. Skutkuje to większą i częstszą ochotą na seks oraz lepszą jakością nasienia.
– Wspólne zainteresowania, w tym właśnie uprawianie sportu we dwoje, zbliża do siebie i buduje wzajemne zaufanie – co w okresie starania się o dziecko – jest szczególnie ważne.
8. Kobiety nie pyta się o wiek, ale zegar biologiczny nie jest dżentelmenem.
Czas nie jest niestety łaskawy dla kobiecej płodności. Już po 27 roku życia stopniowo zaczyna się zmniejszać płodność kobiety. Im dłużej zwleka się z podjęciem decyzji o macierzyństwie, tym trudniej ją później spełnić. Zajście w ciążę nie jest wcale takie łatwe i szybkie dlatego od momentu rozpoczęcia starania się pary o dziecko może minąć sporo czasu.