, Mity o cyklu miesiączkowym, Cyclotest Polska - Komputery Cyklu Nowej Generacji - Antykoncepcja Bez Hormonów - Planowanie dziecka

Beautiful young woman jumping on the beach with a colored tissue

Mity o cyklu miesiączkowym

Dawniej informacje na temat seksu i płodności kobiety należały do tematów tabu.  Tematyka intymna była owiana pewną dozą wstydu dlatego edukacja w tym zakresie odbywała się głównie drogą pantoflową, co często odbijało się na jej wiarygodności. Dzisiaj, w dobie Internetu dostęp do informacji jest masowy i powszechny, ale nie oznacza to, że w każdym wypadku bardziej precyzyjny. Mitów na temat cyklu miesiączkowego i sfery seksualnej jest w dalszym stopniu cała masa.

 1. Owulacja występuje 14 dnia cyklu.

Mit. Owulacja na ogół powinna wystąpić 12-16 dni przed miesiączką +/- 2 dni, ale wszystko zależy od długości cyklów, indywidualnego organizmu kobiety i różnych czynników zewnętrznych. Jajeczkowanie w różnych sytuacjach może znacznie się przesunąć.

 

 1. Prawidłowy cykl miesiączkowy wynosi 28 dni.

Mit. Rzadko, która kobieta ma podręcznikowe cykle, które trwają 28 dni. W przybliżeniu tylko 13% wszystkich naturalnych cykli trwa 28 dni. Tendencja jest raczej w kierunku dłuższych niż krótszych cykli. Każda kobieta ma swój własny cykl menstruacyjny. Cykle o długości 23 – 35 dni nie powinny stanowić powodów do niepokoju – podobnie wahania cykli stanowią integralną część płodnego życia kobiety.

 

 1. Brak miesiączki zawsze oznacza ciążę.

Mit. Brak wystąpienia miesiączki może być spowodowany wieloma czynnikami: choroba, odchudzanie, infekcja, zmiana klimatu, intensywne uprawianie sportu itd. Jeśli okres nie pojawia się przez dłuższy czas, należy udać się do lekarza, by ustalił przyczynę jego braku. Analogicznie – pojawienie się krwawienia nie wyklucza w 100%, że nie doszło do zapłodnienia. U niektórych kobiet przez pierwsze miesiące ciąży może dochodzić do plamienia, które często utożsamiają z menstruacją.

 1. Podczas miesiączki nie należy się kąpać.

Mit. W trakcie okresu należy wręcz zachowywać wzmożoną higienę osobistą! Korzystanie z basenu nie jest w żaden sposób zabronione, ponieważ tampony dobrze chronią przed przeciekaniem. Kąpiele w ciepłej wodzie powodują rozluźnienie i zmniejszenie skurczów macicy. Trzeba jednak uważać, aby woda nie była zbyt gorąca, bo to z kolei może powodować zwiększenie obfitości i intensywności krwawienia.

 1. Podczas menstruacji nie należy uprawiać sportu.

Mit. Miesiączka to nie choroba więc nie ma żadnych przeciwskazań do uprawiania aktywności fizycznej w tym czasie. Wszystko zależy od samopoczucia kobiety. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo mocne ćwiczenia mogą nasilić krwawienie dlatego w pierwszych dniach miesiączki warto wybrać mniej intensywne formy aktywności sportowej.

 1. Nie można zajść w ciążę podczas pierwszego razu.

Mit. Podczas pierwszego razu jak najbardziej można zajść w ciążę. Błona dziewicza nie jest w żaden sposób formą zabezpieczenia przed dostaniem się plemników w głąb ciała.

 1. Dobrą metodą antykoncepcyjną jest podmywanie się po stosunku.

Mit. Nie jest to żadna metoda antykoncepcyjna i absolutnie nie chroni przed zapłodnieniem. W trakcie wytrysku plemniki dostają się głęboko do ciała kobiety i zewnętrzne podmywanie nie jest ich w stanie „wypłukać”.

 1. Nie można zajść w ciążę współżyjąc podczas miesiączki.

Mit. Aczkolwiek to bardzo mało prawdopodobne. Zdarza się, że owulacja przesunie się na tyle, że w trakcie miesiączki dojdzie do zapłodnienia. Są to jednak rzadkie przypadki.

 1. Stosunek przerywany zabezpiecza przed zajściem w ciążę

Mit. Jest to bardzo zawodna metoda antykoncepcji i dodatkowo prowadzi do wielu frustracji, a czasem nawet nerwicy. Partnerzy nie mogą oddać się w pełni przyjemności – cały czas muszą się kontrolować, tak by członek został w odpowiednim czasie wyciągnięty z pochwy. Poza tym płyn, który wydziela mężczyzna przed wytryskiem, zawiera śladowe ilości plemników, które w dobrych warunkach mogą zapłodnić komórkę jajową.

 1. Środki antykoncepcyjne dają 100% zabezpieczenie przed ciążą.

Mit. Żadna metoda, poza wstrzemięźliwością seksualną, nie daje w 100% zabezpieczenia przed zapłodnieniem. W każdej jest jakiś margines błędu uzależniony od różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Poziom skuteczności metod antykoncepcyjnych mierzy się za pomocą wskaźnika Pearl’a, który podaje skuteczność przy idealnym zastosowaniu danej metody. Im jest niższy – tym większa jest jego efektywność.

 1. W trakcie miesiączki nie można uprawiać seksu.

Mit. Ma to związek z dawnymi wierzeniami, że kobieta podczas okresu jest „nieczysta”

i „grzeszna” i nie należy się do niej zbliżać. Seks podczas miesiączki jest sprawą indywidualną obojga partnerów i tylko od nich zależy, czy im to odpowiada. Wiele kobiet potwierdza, że w trakcie okresu mają wzmożoną ochotę na seks, co tylko wzmacnia uczucie ciągłej wilgotności, które daje krwawienie. Należy jednak pamiętać o wzmożonej higienie osobistej, ponieważ podczas miesiączki kobieta jest bardziej narażona na infekcje.

 

 1. Prezerwatywy nie mają wpływu na czerpanie przyjemności z seksu.

Mit. Prezerwatywa jest pewną barierą, która blokuje pełne połączenie się obojga partnerów,

w miejscu, gdzie wytwarza się źródło całej przyjemności i satysfakcji z seksu. Nawet najcieńsza prezerwatywa nie będzie już tym samym, co bezpośrednie zetknięcie się  partnerów w strefach erogennych. Jest to jednak jedyna forma antykoncepcji, która zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową dlatego zdrowie powinno być zawsze na pierwszym miejscu.

 

 1. Naturalne metody antykoncepcji mają małą skuteczność.

Mit. Nowoczesne, naturalne formy antykoncepcji osiągają dzisiaj nawet do ponad 99% skuteczności. Są to metody opierające się na korzystaniu z monitorów cyklu, np. Cyclotest® 2 Plus, Cyclotest® myWay, które w domowych warunkach rejestrują dni płodne i niepłodne kobiety. Z dużą dokładnością pomagają ustalić, kiedy kobieta powinna zachować wstrzemięźliwość lub dodatkowo się zabezpieczać.

 

 1. Karmienie piersią zapobiega zajściu w ciążę

Mit. W prawdzie karmienie piersią opóźnia owulację, ale kobieta nie ma pewności, czy w 100% tak jest w jej przypadku. Cykl miesiączkowy jest zawsze kwestią bardzo indywidualną i może zdarzyć się, że dojdzie wtedy do owulacji.

Translate »