, Co to jest naturalna antykoncepcja, Cyclotest Polska - Komputery Cyklu Nowej Generacji - Antykoncepcja Bez Hormonów - Planowanie dziecka

cyclotest_myWay_Fuehler_liegend_WEBCo to jest naturalna antykoncepcja?

Naturalna antykoncepcja to tzw. Naturalna Metoda Planowania Rodziny (NPR), która jest całkowicie nieinwazyjna i nie burzy równowagi hormonalnej kobiety. Różni się od wszystkich pozostałych metod antykoncepcyjnych tym, że jest bezpieczna i odwracalna, ponieważ nie opiera się na hormonalnych, chemicznych, czy mechanicznych sposobach blokowania płodności kobiety.

Na czym ona polega?

Naturalna metoda nie jest antykoncepcją samą w sobie. Opiera się na obserwacji biologicznych procesów ciała, w tym przede wszystkim temperatury, która w trakcie cyklu menstruacyjnego ulega pewnym wahaniom. Dzięki takim obserwacjom można wyciągnąć odpowiednie wnioski służące do wyznaczania fazy płodnej. Naturalną metodą antykoncepcji będzie w takim razie podjęcie decyzji o wstrzemięźliwości seksualnej (ew. zastosowanie tymczasowo antykoncepcji barierowej np. prezerwatywy) lub właśnie świadome zaplanowanie zajścia w ciążę.

Czy tylko obserwacja temperatury ciała?

Rejestracja temperatury jest podstawowym czynnikiem pomagającym określić płodność kobiety, ale nie jedynym. W trakcie cyklu miesiączkowego zmianie ulegają wskaźniki płodności jak:

– temperatura ciała

– poziom hormonów

– struktura śluzu szyjkowego

– szyjka macicy

Metoda termiczna

Polega na codziennym pomiarze temperatury ciała zaraz po przebudzeniu. Ważny jest jej regularny pomiar podczas jak największej ilości cykli miesiączkowych, co daje bardziej wiarygodne wyniki. Na początku cyklu temperatura ciała jest trochę niższa niż po owulacji. W trakcie jajeczkowania można zaobserwować wzrost temperatury (min. o 0,4 – 0,8°C), który utrzymuje się do ok. trzech dni i oznacza dni płodne.

Metoda sprawdzania stężenia hormonu LH

Metoda ta polega na codziennym zanurzaniu pasków testowych w porannym moczu, dzięki czemu sprawdza się wzrost stężenia hormonu LH w moczu. Odczyt wyniku wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia. Metoda ta nie jest odpowiednia dla kobiet, których cykle są zbyt długie lub zbyt krótkie, ponieważ w takich okolicznościach wyniki mogą być niewiarygodne.

 

Metoda objawowa    

Opiera się na obserwacji śluzu szyjkowego, który przed owulacją jest kleisty i mętny, a w trakcie owulacji staje się przezroczysty i rozciągliwy. Kobietom, które zdecydowały się na korzystanie z tej metody poleca się połączenie jej z inną metodą naturalną, ponieważ różne czynniki mogą wpływać na konsystencję śluzu, przez co znacznie utrudniają obserwację

Metoda objawowo-termiczna

Jest to najbardziej precyzyjna naturalna metoda, gdyż łączy obserwację temperatury ciała z obserwacją śluzu szyjkowego. Do pomiarów temperatury można korzystać z termometru, ale zdecydowanie lepszym i pewniejszym rozwiązaniem są bardziej czułe przyrządy, w tym skuteczne i polecane komputery cyklu: Cyclotest 2 Plus oraz Cyclotest myWay dokładnie rejestrujące dane o cyklu miesiączkowym. Komputer cyklu znacznie ułatwia i pomaga w określaniu dni płodnych i niepłodnych, ponieważ staje się osobistym monitorem kobiecej owulacji biorącym pod uwagę różne wskaźniki biologicznych procesów ciała.

 

 

Translate »