, Co wpływa na cykl miesiączkowy, Cyclotest Polska - Komputery Cyklu Nowej Generacji - Antykoncepcja Bez Hormonów - Planowanie dziecka

Blonde Frau sitzt lachend am Frühstückstisch

Co wpływa na cykl miesiączkowy?

Cykl miesiączkowy jest bardzo podatny na różnego rodzaju czynniki i łatwo go zaburzyć. Często kobiety nie zdają sobie sprawy jak tryb ich życia wpływa na funkcjonowanie organizmu oraz na prawidłowy przebieg całego cyklu menstruacyjnego. Co najczęściej powoduje przesunięcia i nieregularność w miesiączkowaniu?

Stres

Stres jest jednym z częstszych czynników, które wywołują negatywne zmiany w całym organizmie człowieka. Tak też jest w przypadku przebiegu kobiecego cyklu, w szczególności, gdy stres jest silny oraz utrzymuje się od dłuższego czasu. Kiedy pojawiają się w życiu problemy, z którymi trudno sobie poradzić, stres przejmuje stery biologicznej łodzi. Powoduje nadprodukcję prolaktyny – hormonu, który w zbyt dużej ilości hamuje owulację, co z kolei może powodować opóźnienie krwawienia. Silny stres jest zawsze ogromnym obciążeniem dla całego organizmu i należy szukać sposobów, aby go zniwelować. Jednym z takich „sposobów” są różnego rodzaju aktywności fizyczne – jak to jest z ich wpływem na cykl miesiączkowy? I czy zawsze sport obniża stres?

Intensywne uprawianie sportu

Sport to zdrowie i ma zbawienny wpływ na wygląd, a także na dobre samopoczucie, ponieważ podnosi poziom endorfin w organizmie – każdy o tym wie.  Jednak nadmierne uprawianie sportu powoduje nieregularność menstruacji, a czasem nawet jej zahamowanie. Chodzi tu oczywiście o bardzo intensywne treningi wytrzymałościowe, o dużej częstotliwości. Kobiety, które rekreacyjnie chodzą na siłownię albo czasem biegają, czy pływają nie muszą się tego obawiać. Problem dotyczy osób ćwiczących wręcz na poziomie zawodowym. Częste i ciężkie treningi mają wpływ na gospodarkę hormonalną, a ta z kolei steruje cyklem miesiączkowym. Dochodzi wtedy do nadprodukcji kortyzolu – hormonu odpowiedzialnego za poziom stresu w organizmie, który ma wpływ na menstruację. Jak zatem widać, sport może się przyczyniać do niwelowania bądź też podwyższania poziomu stresu. U kobiet wyczynowo uprawiających sport odwracają się proporcję wytwarzanych hormonów – wzrasta poziom testosteronu, przez co kobiety zmieniają się wizualnie (kulturystki), a także dochodzi u nich do zaburzeń równowagi hormonalnej. Dużym obciążeniem dla organizmu są długie i wyczerpujące formy aktywności fizycznej typu maraton, czy triathlon, które mogą zahamować i przesunąć owulację.

Dieta

Każdy organizm ma jakieś swoje przyzwyczajenia. W momencie, gdy zmienia się je w gwałtowny sposób, potrafi się zbuntować. Jeśli dostarczano mu zawsze tych samych składników odżywczych i nagle przestanie się tak robić, może odbić się to na prawidłowym funkcjonowaniu cyklu miesiączkowego.

Wszelkie drakońskie diety, głodówki, brak odpowiednich witamin i minerałów powodują częste przesunięcia menstruacji. Samo krwawienie miesiączkowe sprawia, że traci się w trakcie cenne  żelazo dlatego zbilansowana dieta jest szczególnie ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zmieniony rytm dobowy

Zmiany rytmu dobowego, nieregularny tryb życia, mała ilość snu, przepracowanie – mają wpływ na cykl miesiączkowy. Nawet chwilowa zmiana klimatu, wyjazdy, czy podróżowanie związane ze zmianą strefy czasowej czasem powodują przesunięcia w cyklu miesiączkowym.

Lekarstwa, używki

Wszelkie środki chemiczne, w tym leki dostarczane do organizmu, nie są dla niego obojętne. Ma to również związek z przebiegiem cyklu miesiączkowego. W szczególności leki antydepresyjne, hormonalne, tabletki antykoncepcyjne, sterydy powodują zmiany w gospodarce hormonalnej i mogą zakłócić naturalny cykl kobiety. Różnego rodzaju używki zawsze działają niekorzystnie na zdrowie i harmonię w ciele człowieka.

Zaburzenia hormonalne

Płynne funkcjonowanie cyklu miesiączkowego uzależnione jest od prawidłowego poziomu hormonów w organizmie, w szczególności estrogenów i progesteronu. Jeśli dochodzi do zaburzeń hormonalnych spowodowanych, np. chorobą, przyjmowaniem leków itp. – wtedy regularność cyklu może być zaburzona.

Nieregularność menstruacji to częsta przypadłość młodych kobiet. W przypadku pierwszych miesiączek są one bardzo obfite i rzadko kiedy pojawiają się w zaplanowanym terminie. Ma to związek z burzą hormonów, która w okresie dojrzewania przechodzi przez ludzki organizm.  Z czasem miesiączki ulegają unormowaniu. Jednak kiedy miesiączka nie pojawia się przez dłuższy czas z niewyjaśnionych przyczyn, należy udać się do lekarza, ponieważ jej brak może oznaczać ciążę bądź choroby układu rozrodczego, czy tarczycy. Trzeba również pamiętać, że jeśli odstawiło się hormonalne środki antykoncepcyjne, to organizm potrzebuje paru tygodni, aby powrócić do równowagi i naturalnego funkcjonowania. Zastrzyk hormonalny powoduje bardzo długi okres zahamowania owulacji, czasem nawet do kilku miesięcy dlatego nie jest odpowiedni dla kobiet, które w najbliższym czasie myślą o powiększeniu rodziny.

Jak widać wpływ na cykl menstruacyjny może mieć wiele różnych czynników: destrukcyjna dieta, silny stres, intensywny wysiłek fizyczny, zmieniony rytm dobowy, lekarstwa, używki, hormony. Najczęściej nieregularność cyklu nie oznacza nic poważnego i związana jest  z zewnętrznymi zależnościami, ale należy pamiętać, że jeżeli tylko coś wzbudza w nas niepokój, powinno się wtedy udać do lekarza, aby ten sprawdził, czy wszystko jest na pewno w porządku.

Translate »