, Kiedy występują dni płodne i owulacja, Cyclotest Polska - Komputery Cyklu Nowej Generacji - Antykoncepcja Bez Hormonów - Planowanie dziecka

cyclotest-myway-kalendarz-501x334Kiedy występują dni płodne i owulacja?

Cykl kobiety wynosi najczęściej około miesiąca 28-30 dni i zaczyna się pierwszego dnia miesiączki a kończy w dzień poprzedzający następne krwawienie.. Owulacja (jajeczkowanie) występuje mniej więcej w połowie cyklu, czyli na 12-16 dni przed kolejną miesiączką z możliwością przesunięcia o 2 dni. Zostaje wtedy uwolnione jajeczko z pęcherzyka Graafa w jajniku i rozpoczyna się jego wędrówka w kierunku macicy.

Dni płodne u kobiety to okres okołoowulacyjny. Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę występuje na 3 dni przed jajeczkowaniem i do 2 dni po nim. Najważniejsza jest stała obserwacja swojego ciała, notowanie przebiegu kilku lub nawet kilkunastu cykli.

Pierwszy dzień płodny oblicza się, odejmując 18 dni od najkrótszego cyklu, natomiast ostatni dzień płodny wyznacza się, odejmując 11 dni od najdłuższego cyklu. Po tym dniu następują dni niepłodne, które stanowią większą część cyklu kobiety.

Przed zdecydowaniem się na mechaniczne, chemiczne, czy też hormonalne metody antykoncepcji, warto wziąć pod uwagę naturalne metody antykoncepcyjne, które są zgodne z naturą i nie mają wpływu na stan zdrowia kobiety, a w późniejszym czasie także jej dziecka, czego nie można niestety powiedzieć o innych, inwazyjnych metodach antykoncepcji.

Warto skorzystać z dostępnych na rynku testów owulacyjnych, np. Cyclotest® Test Owulacyjny, Afrodyta Tester Owulacyjny, które pomagają w ustaleniu wystąpienia momentu jajeczkowania. Niezawodne są również komputery cyklu opierające się na naturalnej metodzie termiczno-objawowej, rejestrujące dni płodne i niepłodne na podstawie analizy temperatury ciała oraz dodatkowego wskaźnika owulacji, takie jak np., Cyclotest® 2 Plus, Cyclotest® myWay.

Translate »