, Cykl miesiączkowy, Cyclotest Polska - Komputery Cyklu Nowej Generacji - Antykoncepcja Bez Hormonów - Planowanie dziecka

Junge Frau am FensterCykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy (menstruacyjny, owulacyjny) rozpoczyna się pierwszego dnia krwawienia i kończy dniem poprzedzającym kolejną miesiączkę. Zazwyczaj przyjmuje się, że powinien trwać 28 dni, ale cykle, które mają mniej niż  25 lub więcej niż 35 dni też są w normie i nie wymagają specjalnych konsultacji z lekarzem. Każdy kobiecy organizm funkcjonuje zupełnie inaczej i nie da się go ujednolicić z medycznym podręcznikiem. W szczególności młode kobiety, które dopiero zaczynają miesiączkować mają bardzo obfite i nieregularne miesiączki, co jest akurat normalne i bardzo często spotykane.

Owulacja

Owulacja, czyli jajeczkowanie ma miejsce najczęściej na 2 tygodnie przed wystąpieniem krwawienia. Jednak w związku z tym, że długość cyklu każdej kobiety jest uzależniona od indywidualnych czynników, to dokładne ustalenie terminu owulacji jest trudne i wymaga ścisłej obserwacji i znajomości własnego organizmu. Natomiast to, co można uznać za uniwersalne w przypadku wszystkich kobiet to fakt, że przez większość cyklu są one niepłodne. Dni płodnych, w których może dojść do zapłodnienia jest tylko kilka w miesiącu i są to mniej więcej 3 dni przed owulacją i maksymalnie 2 po jej wystąpieniu. Najbardziej płodna faza pojawia się na ok. 2-3 dni przed jajeczkowaniem. Komórka jajowa żyje przez 24 godziny po owulacji, natomiast plemniki w odpowiednich warunkach mogą przeżyć nawet 72 godziny po stosunku.

W jaki sposób poznać dokładniej swój cykl miesiączkowy?

Wszelkie źródła, które podają, kiedy pojawia się owulacja robią to tylko w przybliżeniu i jest to mniej więcej połowa cyklu. Dokładne ustalenie wystąpienia u kobiety dni płodnych jest możliwe jedynie dzięki bardzo dokładnym i permanentnym obserwacjom swojego ciała i nie należy do najłatwiejszych zadań. W dzisiejszych czasach istnieje jednak szereg bardzo precyzyjnych urządzeń, które pomagają kobiecie w wyznaczaniu dni płodnych, a co najważniejsze – cieszą się niezwykle wysoką skutecznością (97-99%). Należą do nich:

– testy owulacyjne badające poziom hormonu LH w moczu, np. Cyclotest® Test Owulacyjny

W momencie, gdy poziom hormonu owulacyjnego LH w moczu wzrasta jest to znak, że zbliża się owulacja. Precyzyjnie wskaże to Cyclotest® Test Owulacyjny.

 

– testy owulacyjne ze śliny, np. Afrodyta Tester Owulacyjny

Skuteczność tego testu potwierdzona jest badaniami klinicznymi. Jest to rewelacyjny mini mikroskop przeznaczony do samodzielnego stosowania w domu. W trakcie dni płodnych kobiety podnosi się w jej ciele poziom hormonu estrogenu, który obecny jest w płynach ustrojowych, takich jak, mocz, krew, ślina oraz śluz szyjkowy. Afrodyta Tester Owulacyjny rejestruje podwyższony poziom tego hormonu i pomaga w ustaleniu owulacji.

– komputery cyklu, np. Cyclotest® 2 Plus, Cyclotest® Baby

Są to nowoczesne urządzenia, które opierając się na naturalnej termiczno-objawowej metodzie (rejestrowaniu podstawowej temperatury ciała oraz dodatkowego wskaźnika płodności) ułatwiają kobiecie wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych. Są całkowicie nieinwazyjne, bezpieczne i przede wszystkim skuteczne.

 

Translate »