, Porównanie metod antykoncepcyjnych, Cyclotest Polska - Komputery Cyklu Nowej Generacji - Antykoncepcja Bez Hormonów - Planowanie dziecka

Fotolia_4039577_XSPorównanie metod antykoncepcyjnych

Antykoncepcja może być: hormonalna, chemiczna, mechaniczna bądź naturalna. Wszystkie posiadają swoje wady oraz zalety i są mierzone wskaźnikiem Pearl’a ze względu na poziom skuteczności. Im mniejsza cyfra  w indeksie Pearl’a, tym mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę i tym samym większa skuteczność.

Metody hormonalne (wskaźnik Pearl’a: 0,02-0,5)

Należą do najskuteczniejszych i najbardziej popularnych metod zapobiegania ciąży.

Za pomocą hormonów sterują cyklem menstruacyjnym kobiety, który w momencie rozpoczęcia stosowania tej metody, przestaje być już naturalny. Jest to jedna z głównych wad zabezpieczeń hormonalnych – odbierają możliwość funkcjonowania organizmu w naturalnej harmonii. Fałszywy cykl miesiączkowy trwa 28 dni, po którym pojawia się tzw. krwawienie

z odstawienia. Nie ma ono już nic wspólnego z miesiączką, ponieważ jest sztucznie wymuszane.

  • Pigułki antykoncepcyjne

 

Są to doustne środki antykoncepcyjne zawierające hormony: estrogen oraz progestagen, które  hamują owulację oraz zmieniają konsystencję śluzu, tak aby nie przepuścić plemników. Należy przyjmować je regularnie, ponieważ pominięcie dawki skutkuje znacznym zmniejszeniem ich skuteczności. Dodatkowo, wpływ na obniżenie ich działania ma przyjmowanie niektórych leków, w szczególności antybiotyków i preparatów zawierających dziurawiec. Wymioty, biegunka – również mogą powodować zmniejszony poziom zabezpieczenia.  Istnieją również pigułki jednoskładnikowe (minipigułka), które zawierają jeden hormon. Wymagają jeszcze większej precyzji w ich przyjmowaniu – należy robić to z dokładnością co do godziny. Zalecane są kobietą karmiącym, które nie mogą przyjmować estrogenów. Powrót do naturalnego cyklu płodności po ich odstawieniu następuje szybciej niż w przypadku pigułek dwuskładnikowych.

 

  • Plaster antykoncepcyjny

 

Podobnie jak tabletki antykoncepcyjne – zawiera dwa rodzaje hormonów. Dostarczanie ich do organizmu nie następuje doustnie, tylko poprzez przenikanie przez skórę. Ma to swoje plusy, ponieważ nie obciążają tak wątroby. Plaster jednak może powodować reakcje alergiczne, odkleić się i nie jest odpowiedni dla kobiet ważących powyżej 90 kg. Przykleja się go raz na tydzień.

 

  • Zastrzyk antykoncepcyjny

 

Jest to tzw. szczepionka antykoncepcyjna (Depo-provera), którą stosuje się raz na 3 miesiące. Nie jest polecana kobietom, które w najbliższym czasie planują powiększenie rodziny, ponieważ przywracanie płodności po odstawieniu zastrzyków może zajmować nawet 2 lata.

 

  • Wkładka wewnątrzmaciczna (spirala)

 

Zawiera hormony lub miedź i jest umieszczana przez ginekologa w pochwie.

Z wkładek wewnątrzmacicznych najczęściej korzystają kobiety, które mają za sobą poród metodą naturalną. Jest to wygodna metoda, ponieważ spiralę aplikuje się raz na kilka lat. Do efektów ubocznych tej metody zalicza się: obfite miesiączkowanie, możliwość wypadnięcia wkładki, a w rzadkich przypadkach – ciążę pozamaciczną.

 

Antykoncepcja hormonalna należy do najbardziej skutecznych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Korzystając z tej metody, kobieta pozbawia się jednak możliwości poznania własnego ciała, indywidualnego rytmu oraz płodności. Dodatkowo narażona jest na szereg skutków ubocznych, które może ze sobą nieść antykoncepcja hormonalna.

Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej

– tycie

– plamienia śródcykliczne

– wahania nastroju

– spadek libido

– suchość pochwy

– bóle głowy, migreny

– zwiększone ryzyko komplikacji związanych z zatorami i zakrzepami

– wysokie ciśnienie krwi

 

Metody chemiczne (wskaźnik Pearl’a: 2-20)

Nie cieszą się tak dużą popularnością jak metody hormonalne, ponieważ ich skuteczność jest dużo niższa. Można je za to z powodzeniem używać jako dodatkową formę zabezpieczenia. Są bardzo łatwo dostępne, da się je kupić w każdej aptece bez recepty i nie wymagają konsultacji z lekarzem ginekologiem. Nie mogą ich jednak stosować osoby, które są uczulone na substancje zawarte w ich składzie. Obecnie aktywne substancje chemiczne to nonoxynole. Wchodzą w skład wszystkich produkowanych środków plemnikobójczych. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do danego środka plemnikobójczego, tak by zaczął działać w odpowiednim momencie. Najpopularniejsze chemiczne środki antykoncepcyjne to pianki, żele, kremy i globulki antykoncepcyjne.

 

Metody mechaniczne (wskaźnik Pearl’a: 3-25)

Są to wszelkie metody, których działanie opiera się na tworzeniu nieprzepuszczalnej bariery między narządami płciowymi partnerów. Najpopularniejsza jest oczywiście prezerwatywa. Innymi mechanicznymi metodami będą: prezerwatywa damska, krążek antykoncepcyjny, kapturek naszyjkowy. Dużą zaletą tych form antykoncepcji jest to, że jeśli stosuje się je w odpowiedni sposób, to chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym wirusem HIV.

 

Metody naturalne (wskaźnik Pearl’a: 0,3-20)

Planowanie rodziny bez stosowania środków chemicznych i innych metod mających wpływ na równowagę hormonalną  umożliwia ciału funkcjonowanie w zgodzie z własnym cyklem płodności i harmonią całego organizmu. Pozbawione jest wszelkich skutków ubocznych, ponieważ nie ingeruje w naturalne procesy biologiczne. Metody naturalne polegają na dokładnym obserwowaniu własnego ciała i wstrzemięźliwości seksualnej w okresie płodnym.

Do najpopularniejszych naturalnych metod należą:

  • Metoda kalendarzykowa
  • Metoda Billingsów
  • Sprawdzanie stężenia hormonów
  • Metoda termiczna
  • Metoda objawowo-termiczna

W stosowaniu metod naturalnych wspierają dzisiaj kobietę nowoczesne urządzenia – komputery cyklu, przeznaczone do domowego stosowania. Opierając się na metodzie objawowo-termicznej, rejestrują w jakiej fazie, płodnej czy nie, znajduje się obecnie kobieta. Do najskuteczniejszych komputerów cyklu zalicza się Cyclotest® 2 Plus i Cyclotest® myWay.

Translate »