, Co to jest owulacja, Cyclotest Polska - Komputery Cyklu Nowej Generacji - Antykoncepcja Bez Hormonów - Planowanie dziecka

14792 - KopiaCo to jest owulacja?

Owulacja, czyli jajeczkowanie, to  moment w cyklu menstruacyjnym, w którym kobieta ma dni płodne i prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w tym okresie jest bardzo duże. Następuje wtedy w organizmie kobiety pęknięcie pęcherzyka Graafa i  uwolnienie komórki jajowej, która jest zdolna wówczas do zapłodnienia przez ok. 6-18 godzin. Zazwyczaj owulacja występuje w połowie cyklu miesiączkowego ok. 12-16 dni +/- 2 dni przed kolejnym krwawieniem menstruacyjnym.

Jakie są objawy owulacji?

Organizm dostarcza kobiecie rozmaite sygnały, które wskazują na wystąpienie w danym momencie owulacji. Należą do nich:

– podwyższona temperatura ciała

– przezroczysty, rozciągliwy śluz

– lekki ból w okolicy podbrzusza i jajników

– wzmożony popęd seksualny

Regularne obserwowanie własnego ciała powoduje, że ustalenie fazy jajeczkowania nie jest skomplikowane. Jeśli jednak kobieta ma problem z określeniem momentu owulacji, może skorzystać z testów owulacyjnych, np. Cyclotest® Test Owulacyjny lub Afrodyta Tester Owulacyjny, które znacznie pomagają w określaniu dni płodnych za pomocą analizy poziomu estrogenu w ślinie bądź stężenia hormonu owulacyjnego LH w moczu. Są całkowicie nieinwazyjne, łatwe w użytkowaniu i wysoce skuteczne. Stosuje się je w wielu krajach, a wiarygodność odczytu wynosi aż 98%.  Pomocne są także komputery cyklu, które poprzez szczegółową analizę podstawowej temperatury ciała wiarygodnie i szybko wyznaczają fazę płodną i niepłodną każdego dnia.

Translate »