Komputer cyklu Cyclotest MyWay Planowanie dziecka

 

Enamoured couple finding out results of a pregnancy test sitting on the bed

Enamoured couple finding out results of a pregnancy test sitting on the bed

Kiedy najłatwiej zajść w ciążę?

Edukacja seksualna jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Im szybciej się ją rozpocznie, tym lepiej, ponieważ może ustrzec przed różnymi konsekwencjami, jakie niesie ze sobą rozpoczęcie życia seksualnego. Młodzi ludzie często szukają informacji w mało rzetelnych źródłach, których pełny jest niestety Internet.

Parę faktów na temat zajścia w ciążę 

  1. Aby zajść w ciążę musi dojść do zapłodnienia
  2. W ciążę można zajść jedynie w trakcie dni płodnych
  3. W ciągu miesiąca kobieta częściej jest niepłodna
  4. Nie każdy stosunek musi zakończyć się zapłodnieniem
  5. Podczas pierwszego razu można zajść w ciążę
  6. Preejakulat zawiera śladowe ilość plemników i istnieje takie prawdopodobieństwo, że spowoduje zapłodnienie, jeśli znajdzie się w sprzyjających warunkach.
  7. Łatwiej zachodzą w ciążę kobiety do ok. 27 roku życia
  8. Najczęściej w ciążę można zajść w trakcie pełnego stosunku seksualnego zakończonego wytryskiem nasienia do pochwy

Podstawowym wyznacznikiem zapłodnienia jest współżycie w trakcie dni płodnych, przy założeniu, że doszło do pełnego wytrysku plemników w pochwie. Są to idealne warunki na zajście w ciążę. Najtrudniejsze jest jednak ustalenie, kiedy dochodzi do owulacji, ponieważ u każdej kobiety wygląda to nieco inaczej. Przyjmuje się, że jajeczkowanie występuje na 12-16 dni przed krwawieniem +/- 2 dni, ale w związku z wieloma czynnikami, które mają wpływ na cykl menstruacyjny – często może dochodzić do różnych przesunięć.

Komórka jajowa żyje do 18 godzin natomiast plemniki mogą przeżyć w pochwie od 3-5 dni. Dlatego też za okres najbardziej płodny uznaje się 3 dni przed i 2 dni po owulacji. Samodzielne ustalenie, kiedy następują dni płodne nie należy do najłatwiejszych, ale na rynku są dzisiaj dostępne specjalne urządzenia, które w tym pomagają. Gdy kobieta ma problem z wyliczaniem dni płodnych najlepszym rozwiązaniem jest wtedy sięgnięcie po tzw. komputery cyklu, np. Cyclotest® 2 Plus, Cyclotest® myPlan, które pomagają w dokładnym ustaleniu, czy kobieta znajduje się obecnie w fazie płodnej, czy też nie. Są to nowoczesne mini-komputery, służące do domowego użytku, które bazując na metodzie objawowo-termicznej analizują cykl menstruacyjny. Innymi narzędziami przeznaczonymi do wskazywania dni płodnych są testy owulacyjne takie jak, np. Cyclotest® Test Owulacyjny lub Afrodyta Tester Owulacyjny ze śliny. Za pomocą analizy śliny lub moczu informują kobietę, kiedy najłatwiej będzie jej zajść w ciążę.

Współżycie podczas dni płodnych jest najważniejszym czynnikiem determinującym zajście w ciążę. Wszelkie inne zależności jedynie mogą wspomóc bądź ułatwić ten wspaniały proces. Młoda kobieta, która jest zrelaksowana, zdrowo się odżywia, żyje aktywnie, zachowuje dobrą wagę, czerpie przyjemność z seksu łatwiej zajdzie w ciążę, ponieważ wszystkie te elementy wpływają na poprawę jej płodności.

Translate »