Komputer cyklu Cyclotest MyWay Planowanie dziecka

myPlan_calendar-501x334Dni płodne i dni niepłodne kobiety

Wiedza na temat obliczania dni płodnych i niepłodnych jest bardzo istotna dla kobiet, które starają się o dziecko. Zapłodnienie możliwe jest jedynie w ciągu 5 dni całego cyklu miesiączkowego dlatego takie ważne, by ten czas  jak najprecyzyjniej ustalić i w pełni wykorzystać.

„Podręcznikowy” cykl kobiety ma wynosić 28 dni i zaczynać się pierwszego dnia miesiączki. W rzeczywistości większość kobiet cierpi na mniej lub bardziej nieregularne cykle trwające u jednych krócej niż 25, a u innych ponad 35 dni – i one również mieszczą się w granicach normy. Owulacja (jajeczkowanie) występuje mniej więcej w połowie cyklu, czyli na 12-16 dni +/- 2 dni przed kolejną miesiączką, ale wszystko zależy od organizmu kobiety i różnych czynników zewnętrznych. Dokładnie ustalenie, kiedy pojawią się dni płodne jest najważniejszym krokiem zbliżającym do poczęcia dziecka.

Dni płodne u kobiety to okres okołoowulacyjny. Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę występuje na 3 dni przed jajeczkowaniem i do 2 dni po nim. Najważniejsza jest stała obserwacja swojego ciała, notowanie przebiegu kilku lub nawet kilkunastu cykli. Pierwszy dzień płodny oblicza się, odejmując 18 dni od najkrótszego cyklu, natomiast ostatni dzień płodny wyznacza się, odejmując 11 dni od najdłuższego cyklu. Po tym dniu następują dni niepłodne, które stanowią większą część cyklu kobiety.

W ustalaniu dni płodnych bardzo pomagają komputery cyklu, takie jak: Cyclotest® 2 Plus, Cyclotest® myWay oraz testy owulacyjne, np. Cyclotest® Test Owulacyjny, Afrodyta Tester Owulacyjny ze śliny. Kobieta jest płodna jedynie 5 dni w ciągu całego cyklu dlatego nie warto  marnować czasu na mniej skuteczne metody ustalające wystąpienie owulacji. Podane monitory cyklu są skuteczne w przedziale aż 97-99,7 % i przede wszystkim naturalne oraz bezpieczne.

Translate »