Komputer cyklu Cyclotest MyWay Planowanie dziecka

Paar unter DeckeSkuteczny stosunek seksualny

W kontekście planowania rodziny, skuteczny stosunek seksualny to taki, który daje jak największe szanse na poczęcie i w najlepszym przypadku – tym właśnie po 9 miesiącach się kończy.

Jakie czynniki mają wpływ na skuteczność stosunku?

Wiek

Im kobieta młodsza, tym jest bardziej płodna i ma większą i częstszą ochotę na seks. Takie są nieubłagalne prawa natury. Dlatego planując dziecko należy wziąć to pod uwagę. Żeby stosunek seksualny był skuteczny, kobieta musi spełniać pewne wymogi wiekowe. Po 27 roku życia prawdopodobieństwo zakończenia się stosunku sukcesem zaczyna proporcjonalnie maleć. Młoda, zdrowa kobieta będąca w wieku rozrodczym, często i chętnie uprawiająca seks, ma duże szanse na szybkie zajście w ciążę.

Seks w trakcie dni płodnych

Jest to główny i najważniejszy wyznacznik skutecznego stosunku. Jakikolwiek akt seksualny, który odbędzie się podczas dni niepłodnych nie będzie skutkował zapłodnieniem. Aby mogło do niego dojść kobieta musi współżyć w trakcie dni płodnych i owulować. Kiedy uda się ustalić dokładny czas ich pojawienia warto spędzić go jak najwięcej ze swoim partnerem i „efektywnie” wykorzystać. Jak wyznaczyć dni płodne z komputerem cyklu Cyclotest – dowiedz się więcej.

Zrelaksowane ciało i dusza

Kiedy partnerzy są zrelaksowani to stosunek seksualny nie tylko jest znacznie przyjemniejszy, ale i zwiększa się jego skuteczność w związku z planowanym poczęciem dziecka. Gdy człowiek jest odprężony staje się bardziej otwarty na wszelkie bodźce. Psychika ma większy wpływ na funkcjonowanie całego organizmu niż mogłoby się wydawać. W momencie, gdy partnerzy mają jakieś problemy lub gdy para od dłuższego czasu stara się bezskutecznie o dziecko odbija się to na ich związku i automatycznie na życiu seksualnym. Nie można dopuścić, by seks został sprowadzony jedynie do celów czysto prokreacyjnych. W takich sytuacjach organizm będący pod stałą presją poczęcia blokuje się i podświadomie nie chce współpracować z kobiecą płodnością.

Pozycja

Nie ma takiej pozycji, która gwarantuje zapłodnienie, a także takiej, która zmniejsza jego ryzyko. Jednak zawsze można stworzyć bardziej dogodne okoliczności, aby ułatwić osiągnięcie oczekiwanego celu. Tak samo jest z pozycją seksualną. Żadna nie daje 100% pewności zapłodnienia, ale są takie, które bardziej sprzyjają zajściu w ciążę. Będą to wszystkie pozycje, w których możliwa jest głęboka penetracja, a kobieta ułożona jest w sposób, który udaremnia wypłynięcie z niej części nasienia. Dobrym wyborem jest, np. pozycja misjonarska, która umożliwia głębokie wprowadzenie członka do pochwy i znacznie trudniej jest spermie wypłynąć z kobiety niż w przypadku pozycji „na jeźdźca”. Im więcej materiału genetycznego przedostanie się w głąb kobiety, tym lepiej. Dodatkowo warto, by kobieta po stosunku poleżała przez chwilę z nogami uniesionymi ku górze. Ułatwia to drogę plemnikom ku ich biologicznemu przeznaczeniu. Jednak nie można dać się zwariować i stać się niewolnikiem jednej pozycji! Urozmaicenia w łóżku są bardzo wskazane, ponieważ podkręcają temperaturę związku, a także zwiększają poziom podniecenia, który również ma w pewien sposób wpływ na płodność.

Poziom podniecenia

Jeśli poziom podniecenia u obojga partnerów jest na wysokim poziomie to łączą się z tym pewne reakcje organizmu, które zwiększają czynniki mające wpływ na zapłodnienie. Należy do nich, np.  zwiększenie produkcji śluzu, który produkuje kobieta. Im wyższy stopień podniecenia, tym w okolicach intymnych kobieta jest bardziej wilgotna, co wzmaga doznania seksualne, a także jest idealnym środowiskiem, za pomocą którego plemniki przedostają się w głąb pochwy. Co więcej, gdy kobieta ma orgazm, szyjka macicy dosłownie zanurza się w nasieniu w wyniku skurczów mięśni macicy, a to również zwiększa szanse spermy na dotarcie do jajeczka. Gdy kobieta nie jest odpowiednio nawilżona i odczuwa suchość i dyskomfort, ma mniejszą ochotę na seks, czyli rzadziej chce go uprawiać i automatycznie spada ilość stosunków, które mogłyby skutkować zapłodnieniem. W takich sytuacjach warto stosować różnego rodzaju naturalne lubrykanty mające na celu odpowiednio nawilżyć kobietę – trzeba jednak dobrze przeczytać ich skład, bo część z nich może zawierać środek plemnikobójczy, a wtedy całe starania poszłyby na marne.

Stworzenie odpowiedniego nastroju i atmosfery również wpływa na późniejsze fajerwerki. Świece, romantyczna kolacja we dwoje, seksowna bielizna, dłuższa gra wstępna i efekt gwarantowany.

Nie ma jednej dobrej recepty na skuteczny stosunek seksualny – są jedynie sprzyjające mu okoliczności, na które możemy mieć wpływ. Bliskość i zaufanie w związku, sex w trakcie dni płodnych, zrelaksowanie i czerpanie czystej przyjemności z seksu to dobra recepta na udane życie seksualne oraz poczęcie dziecka.

 

 

 

Translate »