Komputer cyklu Cyclotest MyWay Planowanie dziecka

Beautiful young woman jumping on  the beach with a colored tissue

Normalny cykl miesiączkowy kobiety

Naturalny cykl miesiączkowy występuje u każdej kobiety w wieku już od ok. 11-ego roku życia,  pojawia się w okresie dojrzewania, a zanika wraz z nadejściem menopauzy. Naturalny cykl to taki, który nie jest kontrolowany przez antykoncepcję hormonalną – wówczas nie dochodzi do owulacji. Krwawienie, które następuje w trakcie 7-dniowej przerwy od przyjmowania tabletek nie jest naturalną miesiączką, tylko sztucznie wywołanym tzw. krwawieniem z odstawienia.

Kobieta w ciągu całego życia ma ok. 500 menstruacji. Normalny cykl miesiączkowy trwa od 23 do 35 dni, a menstruacja ok. 5 – 7 dni. Przy optymalnych miesiączkach zużywa się ok. 7-8 podpasek w ciągu dnia. Miesiączki nie powinny być ani zbyt obfite ani zbyt rzadkie.

W normalnym cyklu miesiączkowym do owulacji dochodzi na ok. 12-16 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia +/- 2 dni. Naturalne jest jednak to, że kobiecy organizm nie chodzi jak zegarek i pewnego rodzaju przesunięcia są absolutnie normalne. W przybliżeniu tylko 13% wszystkich naturalnych cykli trwa 28 dni. Tendencja jest raczej w kierunku dłuższych niż krótszych cykli.

 

W trakcie menstruacji bol brzucha jest całkowicie normalny, ponieważ dochodzi w nim do licznych skurczów macicy. Jeśli jednak ból zaczyna przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, kobieta powinna zgłosić się do lekarza, aby sprawdził, czy wszytko jest w porządku.

Cykl miesiączkowy można w uproszczeniu podzielić na trzy fazy:

– faza niepłodna na początku cyklu

– faza płodna podczas owulacji

– faza niepłodna na końcu cyklu

Jest to jednak bardzo ogólny schemat i trzeba pamiętać o owulacyjnych przesunięciach w trakcie miesiąca.

Kobieta w ciągu całego cyklu jest płodna tylko 5-6  dni. Natomiast w pozostałym okresie nie ma możliwości zajścia w ciążę. Jeśli planuje powiększenie rodziny, to bardzo istotne jest, by dokładnie ustalić, kiedy pojawią się dni płodne. Trzeba bardzo dokładnie obserwować swoje ciało i zwracać uwagę na tzw. wskaźniki owulacji, w tym przede wszystkim podwyższona podstawową temperaturę ciała. Można ją mierzyć za pomocą zwykłego termometru bądź skorzystać z dostępnych na rynku termiczno-objawowych komputerów cyklu, przeznaczonych do użytkowania w domowym zaciszu. Analizują przez cały miesiąc wskaźniki owulacji i pomagają kobiecie w dokładnym określeniu wystąpienia dni płodnych. Szczególnie polecane są komputery cyklu, takie jak np., Cyclotest® 2 Plus, Cyclotest® myWay, ponieważ mają największą skuteczność w porównaniu z innymi podobnymi urządzeniami.

Translate »