Nieregularny cykl miesiączkowy
Można rzec, że nieregularne cykle miesiączkowe są w zasadzie u wielu kobiet regułą, ale najczęściej nie oznaczają niczego poważnego. Wpływ na nieregularność cykli mają różne czynniki:
– zaburzenia odżywiania
– stres
– nieregularny tryb życia
– zbyt intensywne uprawianie sportu
– nadwaga/niedowaga
– używki
– infekcje
– młody wiek
– dojrzały wiek
– odstawienie antykoncepcji hormonalnej
– zmiana klimatu
Inną grupą czynników powodujących nieregularne miesiączkowanie są choroby związane z hormonami, np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników . Nieregularne miesiączkowanie wymaga w takich sytuacjach konsultacji lekarskiej w celu podjęcia leczenia. Polega ono w głównej mierze na przyjmowaniu tabletek hormonalnych mających wyrównać gospodarkę hormonalną w organizmie.
Często z nieregularnością cyklu łączą się inne zaburzenia menstruacji, takie jak:
– zbyt obfite miesiączki
– skąpe miesiączki
– częste miesiączki
– rzadkie miesiączki
Cykl, który trwa w granicach 23 – 5 dni mieści się w normie i jest to w jakiś sposób „naturalna nieregularność”, bo podręcznikowo podaje się, że powinien wynosić 28 dni. Jeśli jednak odchylenia czasowe są większe – należy skonsultować się z lekarzem, by sprawdził, czy wszystko jest na pewno w porządku.
Nieregularność cyklu to duży problem dla kobiet, które planują zajście w ciążę, ponieważ w znaczny sposób utrudnione jest ustalenie, kiedy wystąpi faza płodna. W takich sytuacjach ogromną pomocą staje się korzystanie z urządzeń, które służą do rejestrowania dni płodnych i niepłodnych. Należą do nich m. in.
– testy owulacyjne, np. Cyclotest® Test Owulacyjny, Afrodyta Tester Owulacyjny ze śliny
– komputery cyklu, np. Cyclotest® 2 Plus, Cyclotest® Baby.
Na podstawie analizy wskaźników płodności, takich jak: podwyższona temperatura, , zmiany konsystencji śluzu szyjkowego, wzrost stężenia LH w moczu, wzrost hormonu estrogenu w ślinie wskazują w jakiej fazie obecnie znajduje się kobieta.
Nieregularność cyklów zazwyczaj nie oznacza niczego niepokojącego, ale jest dużym utrudnieniem dla par, które starają się o dziecko. W takiej sytuacji konieczne jest udanie się do lekarza ginekologa, w celu określenia powodu nieregularnych menstruacji i wybrania odpowiedniej metody leczenia. Może okazać się, że nieregularność miesiączki związana jest z takim zaburzeniem owulacji, jak cykl bezowulacyjny. Jest to cykl, w którym nie dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Nie występuje ani płodny śluz, ani skok temperatury a cykle mają wydłużony charakter. Według lekarzy, zdrowej kobiecie, która ukończyła 25 rok życia, cykle bezowulacyjne zdarzają się 1-2 razy w roku i jest całkowicie normalna sytuacja. Jeśli natomiast sytuacja powtarza się może być to powód do zmartwień, w szczególności dla par planujących powiększenie rodziny.
Bardzo ciężko samemu poprawić regularność cyklu. Można mieć jednak wpływ na pewne czynniki, które czasem przyczyniają się do nieregularności cyklu menstruacyjnego. Wszelkie nagłe zmiany, które odczuwa organizm mogą negatywnie wpłynąć na cykl dlatego zalecana jest życiowa harmonia – wysypianie się, brak stresu, relaks, zbilansowana dieta mogą poprawić funkcjonowanie całego organizmu, w tym kobiecego cyklu.