, Antykoncepcja, Cyclotest Polska - Komputery Cyklu Nowej Generacji - Antykoncepcja Bez Hormonów - Planowanie dziecka

Pärchen lachend im ParkJaka jest najlepsza metoda antykoncepcyjna?

Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie najpierw trzeba zastanowić się, co rozumiemy przez słowo “najlepsza”.

Najlepsza to znaczy najbardziej skuteczna, bezpieczna, niedroga, czy nieinwazyjna? Oczywiście każda kobieta jest inna i przy wyborze odpowiedniej dla siebie antykoncepcji będzie kierowała się tymi czynnikami, które są dla niej najważniejsze. Dla jednych kobiet istotne będzie, aby nie przybrały na wadze, co często zdarza się przy antykoncepcji hormonalnej. Te, które są uczulone na lateks odrzucą wykonane z tego materiału prezerwatywy, a dla zapominalskich najlepszym zabezpieczeniem nie będzie na pewno pigułka jednoskładnikowa, którą należy przyjmować dokładnie, co do godziny.

Ogólnie możemy jednak przyjąć, że najważniejszymi współczynnikami dla danej metody będzie jej skuteczność oraz brak skutków ubocznych bądź zmniejszenie ich do minimum. Do pozostałych cech, które kobiety uważają za istotne przy wyborze antykoncepcji można zaliczyć także: łatwość w stosowaniu, dostępność, brak wpływu na naturalny cykl miesiączkowy, możliwość zastosowania i przerwania jej w dowolnym momencie, przystępna cena.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sformułowała wymagania dla najlepszej metody antykoncepcji następująco:

Musi odpowiadać umysłowej, fizycznej, kulturowej oraz religijnej sytuacji pary. Nie może powodować skutków ubocznych i musi być odwracalna. Metoda antykoncepcyjna powinna również być akceptowalna, dostępna i tania.

Do Metod, które cechuje najniższy indeks Pearl’a (czyli najwyższa skuteczność antykoncepcyjna) zaliczamy na pewno antykoncepcję hormonalną: tabletki, zastrzyk, implant. Jednak każda hormonalna ingerencja w organizm niesie ze sobą różnego rodzaju konsekwencje. Do najczęstszych skutków ubocznych należą: spadek libido, suchość pochwy, przybieranie na wadze, obciążenie wątroby, cykliczne plamienia, późniejsze problemy z zajściem w ciążę itd.  Poza tym wpływ na skuteczność tej formy antykoncepcji mają czynniki zewnętrzne, takie jak przyjmowanie niektórych leków i antybiotyków, wystąpienie wymiotów lub biegunki, a najczęściej – pominięcie przyjęcia pigułki.

Czy biorąc pod uwagę tak długi szereg ewentualnych skutków ubocznych i zewnętrznych czynników mających wpływ na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, możemy zaliczyć tę metodę do najlepszej? Odpowiedź jest chyba oczywista. Warto w związku z tym rozważyć opcję nowoczesnych, naturalnych metod antykoncepcyjnych, ponieważ ich skuteczność wynosi aż 97-99,7 %.

Chodzi tu przede wszystkim o komputery cyklu, np. Cyclotest myWay czy Cyclotest 2 Plus, monitorujące płodne fazy cyklu kobiety. Łączą one dwa najważniejsze współczynniki: skuteczność i bezpieczeństwo, stąd też można je utożsamić z najlepszą metodą antykoncepcyjną.

Nie powodują żadnych skutków ubocznych, ponieważ absolutnie nie ingerują w kobiecy organizm. Na podstawie metody termiczno-objawowej analizują cykl miesiączkowy i ustalają z dużą dokładnością w jakiej fazie, płodnej czy niepłodnej, jest aktualnie kobieta. Antykoncepcja ta polega na zachowaniu wstrzemięźliwości seksualnej w czasie, kiedy może dojść do zapłodnienia lub zastosowaniu dodatkowej ochrony barierowej. Skuteczność Cyclotest® 2 Plus, Cyclotest® myWay według wskaźnika Pearl’a wynosi odpowiednio 1 i 0,3, czyli jest bardzo wysoka. Jako naturalna metoda antykoncepcji, z góry pozbawiona jest tych wszystkich negatywnych skutków ubocznych, co metody hormonalne.

Każda kobieta wybiera najlepszą dla siebie metodę antykoncepcji. Z badań wynika, że coraz chętniej sięgają dzisiaj po nowoczesne, naturalne formy zabezpieczeń przed nieplanowaną ciążą – co oznacza, że potrzeba życia zgodnie ze swoim naturalnym cyklem biologicznym i świadomość skuteczności i bezpieczeństwa tych metod jest coraz większa.





Translate »