Mity o cyklu miesiączkowym
Dawniej informacje na temat seksu i płodności kobiety należały do tematów tabu. Tematyka intymna była owiana pewną dozą wstydu dlatego edukacja w tym zakresie odbywała się głównie drogą pantoflową, co często odbijało się na jej wiarygodności. Dzisiaj, w dobie Internetu dostęp do informacji jest masowy i powszechny, ale nie oznacza to, że w każdym wypadku bardziej precyzyjny. Mitów na temat cyklu miesiączkowego i sfery seksualnej jest w dalszym stopniu cała masa.
- Owulacja występuje 14 dnia cyklu.
Mit. Owulacja na ogół powinna wystąpić 12-16 dni przed miesiączką +/- 2 dni, ale wszystko zależy od długości cyklów, indywidualnego organizmu kobiety i różnych czynników zewnętrznych. Jajeczkowanie w różnych sytuacjach może znacznie się przesunąć.
- Prawidłowy cykl miesiączkowy wynosi 28 dni.
Mit. Rzadko, która kobieta ma podręcznikowe cykle, które trwają 28 dni. W przybliżeniu tylko 13% wszystkich naturalnych cykli trwa 28 dni. Tendencja jest raczej w kierunku dłuższych niż krótszych cykli. Każda kobieta ma swój własny cykl menstruacyjny. Cykle o długości 23 – 35 dni nie powinny stanowić powodów do niepokoju – podobnie wahania cykli stanowią integralną część płodnego życia kobiety.
- Brak miesiączki zawsze oznacza ciążę.
Mit. Brak wystąpienia miesiączki może być spowodowany wieloma czynnikami: choroba, odchudzanie, infekcja, zmiana klimatu, intensywne uprawianie sportu itd. Jeśli okres nie pojawia się przez dłuższy czas, należy udać się do lekarza, by ustalił przyczynę jego braku. Analogicznie – pojawienie się krwawienia nie wyklucza w 100%, że nie doszło do zapłodnienia. U niektórych kobiet przez pierwsze miesiące ciąży może dochodzić do plamienia, które często utożsamiają z menstruacją.
- Podczas miesiączki nie należy się kąpać.
Mit. W trakcie okresu należy wręcz zachowywać wzmożoną higienę osobistą! Korzystanie z basenu nie jest w żaden sposób zabronione, ponieważ tampony dobrze chronią przed przeciekaniem. Kąpiele w ciepłej wodzie powodują rozluźnienie i zmniejszenie skurczów macicy. Trzeba jednak uważać, aby woda nie była zbyt gorąca, bo to z kolei może powodować zwiększenie obfitości i intensywności krwawienia.
- Podczas menstruacji nie należy uprawiać sportu.
Mit. Miesiączka to nie choroba więc nie ma żadnych przeciwskazań do uprawiania aktywności fizycznej w tym czasie. Wszystko zależy od samopoczucia kobiety. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo mocne ćwiczenia mogą nasilić krwawienie dlatego w pierwszych dniach miesiączki warto wybrać mniej intensywne formy aktywności sportowej.
- Nie można zajść w ciążę podczas pierwszego razu.
Mit. Podczas pierwszego razu jak najbardziej można zajść w ciążę. Błona dziewicza nie jest w żaden sposób formą zabezpieczenia przed dostaniem się plemników w głąb ciała.
- Dobrą metodą antykoncepcyjną jest podmywanie się po stosunku.
Mit. Nie jest to żadna metoda antykoncepcyjna i absolutnie nie chroni przed zapłodnieniem. W trakcie wytrysku plemniki dostają się głęboko do ciała kobiety i zewnętrzne podmywanie nie jest ich w stanie „wypłukać”.
- Nie można zajść w ciążę współżyjąc podczas miesiączki.
Mit. Aczkolwiek to bardzo mało prawdopodobne. Zdarza się, że owulacja przesunie się na tyle, że w trakcie miesiączki dojdzie do zapłodnienia. Są to jednak rzadkie przypadki.
- Stosunek przerywany zabezpiecza przed zajściem w ciążę
Mit. Jest to bardzo zawodna metoda antykoncepcji i dodatkowo prowadzi do wielu frustracji, a czasem nawet nerwicy. Partnerzy nie mogą oddać się w pełni przyjemności – cały czas muszą się kontrolować, tak by członek został w odpowiednim czasie wyciągnięty z pochwy. Poza tym płyn, który wydziela mężczyzna przed wytryskiem, zawiera śladowe ilości plemników, które w dobrych warunkach mogą zapłodnić komórkę jajową.
- Środki antykoncepcyjne dają 100% zabezpieczenie przed ciążą.
Mit. Żadna metoda, poza wstrzemięźliwością seksualną, nie daje w 100% zabezpieczenia przed zapłodnieniem. W każdej jest jakiś margines błędu uzależniony od różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Poziom skuteczności metod antykoncepcyjnych mierzy się za pomocą wskaźnika Pearl’a, który podaje skuteczność przy idealnym zastosowaniu danej metody. Im jest niższy – tym większa jest jego efektywność.
- W trakcie miesiączki nie można uprawiać seksu.
Mit. Ma to związek z dawnymi wierzeniami, że kobieta podczas okresu jest „nieczysta”
i „grzeszna” i nie należy się do niej zbliżać. Seks podczas miesiączki jest sprawą indywidualną obojga partnerów i tylko od nich zależy, czy im to odpowiada. Wiele kobiet potwierdza, że w trakcie okresu mają wzmożoną ochotę na seks, co tylko wzmacnia uczucie ciągłej wilgotności, które daje krwawienie. Należy jednak pamiętać o wzmożonej higienie osobistej, ponieważ podczas miesiączki kobieta jest bardziej narażona na infekcje.
- Prezerwatywy nie mają wpływu na czerpanie przyjemności z seksu.
Mit. Prezerwatywa jest pewną barierą, która blokuje pełne połączenie się obojga partnerów,
w miejscu, gdzie wytwarza się źródło całej przyjemności i satysfakcji z seksu. Nawet najcieńsza prezerwatywa nie będzie już tym samym, co bezpośrednie zetknięcie się partnerów w strefach erogennych. Jest to jednak jedyna forma antykoncepcji, która zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową dlatego zdrowie powinno być zawsze na pierwszym miejscu.
- Naturalne metody antykoncepcji mają małą skuteczność.
Mit. Nowoczesne, naturalne formy antykoncepcji osiągają dzisiaj nawet do ponad 99% skuteczności. Są to metody opierające się na korzystaniu z monitorów cyklu, np. Cyclotest® 2 Plus, Cyclotest® myWay, które w domowych warunkach rejestrują dni płodne i niepłodne kobiety. Z dużą dokładnością pomagają ustalić, kiedy kobieta powinna zachować wstrzemięźliwość lub dodatkowo się zabezpieczać.
- Karmienie piersią zapobiega zajściu w ciążę
Mit. W prawdzie karmienie piersią opóźnia owulację, ale kobieta nie ma pewności, czy w 100% tak jest w jej przypadku. Cykl miesiączkowy jest zawsze kwestią bardzo indywidualną i może zdarzyć się, że dojdzie wtedy do owulacji.