Co to jest PMS czyli tzw. Napięcie Przedmiesiączkowe
Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego, w skrócie znany jako PMS (Premenstrual Syndrome) obejmuje szereg różnych objawów, które mogą pojawić się u kobiety bezpośrednio przed wystąpieniem miesiączki.
Ma to związek ze spadkiem poziomu estrogenów w organizmie w tym okresie i może wywoływać zmiany zarówno psychiczne jak i fizyczne. Do najczęstszych zalicza się: wahania nastroju, depresja, agresja, przygnębienie, rozdrażnienie, smutek, zatrzymanie wody w organizmie, obrzęki, nadwrażliwość piersi, bóle głowy, migreny, problemy z cerą, zaparcia, biegunki, ogólne zmęczenie, brak sił do życia itd. Objawów PMS wymienia się wiele i mogą pojawić się w różnych konfiguracjach i natężeniu. Zdarza się, że są tak silne, że utrudniają normalne życie i funkcjonowanie. Wahania hormonów potrafią nieźle namieszać w codziennej egzystencji kobiety. Nie zaleca się w tym czasie odbywania jakiś ważnych spotkań, czy rozmów o pracę, gdyż brak koncentracji, senność, spadek poczucia własnej wartości i złe samopoczucie mogą znacznie utrudnić i wpłynąć na ich przebieg. Lepiej przesunąć je na początek cyklu, kiedy to kobieta jest dużo bardziej uodporniona na stres i ma zwiększone zdolności intelektualne. PMS potocznie nazywany jest „tymi dniami”, co tylko podkreśla utrudnione współżycie społeczne w tym czasie. Prognozowanie PMS jest obecnie możliwe za pomocą specjalnych urządzeń, np. komputerów cyklu cyclotest myWay i cyclotest myPlan .
Jak poradzić sobie z objawami PMS?
Nie ma leku, który poradziłby sobie z ogromem wszystkich objawów, jakie niesie ze sobą PMS. Można jedynie działać na poszczególne symptomy, jeśli stają się zbyt uciążliwe i kłopotliwe. Na zły humor warto zaczerpnąć jakiejś aktywności fizycznej, która pomoże rozładować stres i napięcie emocjonalne. Sam spacer na świeżym powietrzu i dostarczenie organizmowi witaminy D w postaci promieni słonecznych potrafi poprawić samopoczucie. Na bóle głowy, mięśni, piersi pomogą leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Warto w tym czasie ograniczyć również spożywanie soli, która wzmaga zatrzymywanie wody w organizmie. Stany lękowe, depresyjne, kłopoty ze snem, wewnętrzny niepokój pomogą załagodzić naturalne herbaty ziołowe takie jak: melisa, dziurawiec czy rumianek. Jeśli kobieta przechodzi Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego w sposób silnie utrudniający codzienne funkcjonowanie, lekarz może przepisać leki, które wyrównają skoki hormonów w organizmie.