Cykl miesiączkowy
Cykl miesiączkowy rozpoczyna się pierwszego dnia krwawienia i kończy dniem poprzedzającym wystąpienie kolejnej miesiączki. Oficjalnie podaje się, że powinien trwać 28 dni, w którym większość jest niepłodna, a tylko w ciągu 5 z nich można zajść w ciążę.
W rzeczywistości wygląda tak, że rzadko się zdarza, by kobiecy organizm chodził jak wskazówki zegarka i miał zawsze regularne i odmierzone co do godziny cykle. Naturalny cykl miesiączkowy może trwać krócej niż 25 dni i więcej niż 35 i nie jest to szczególny powód do niepokoju. Na długość i regularność cyklów ma wpływ wiele zewnętrznych czynników, m. in. stres, odżywianie, zmiana klimatu, geny, stopień aktywności fizycznej itd.
Krwawienie miesiączkowe spowodowane jest oczyszczaniem się macicy, która przygotowywała się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. W momencie, gdy do zapłodnienia nie doszło, ściany macicy zaczynają się złuszczać i zostają wydalane w postaci miesięcznej krwi. Wraz z nią usuwa się z organizmu niezapłodnione jajeczko. Na około 12-16 dni +/- 2 dni przed wystąpieniem kolejnej menstruacji pęka w organizmie kobiety pęcherzyk Graafa i uwolniona zostaje kolejna komórka jajowa, która żyje tylko 24 godz. Biorąc pod uwagę, że plemniki w ciele kobiety mogą przeżyć nawet do 3-5 dni to statystycznie każda kobieta ma możliwość zajścia w ciążę tylko przez 5 dni w ciągu całego miesiąca. W momencie kiedy planuje się powiększenie rodziny, 5 dób zaczyna wydawać się zdecydowanie zbyt krótkim czasem. Najważniejsze jest precyzyjne ustalenie, kiedy występuje te pare dni płodnych, by wykorzystać je jak najbardziej efektywnie. Warto wtedy skorzystać z testów owulacyjnych, np. Cyclotest® Test Owulacyjny, Afrodyta Tester Owulacyjny ze śliny lub komputerów cyklu, takich jak Cyclotest® 2 Plus, Cyclotest® myWay /tryb Planowanie dziecka/, ponieważ w znacznej mierze ułatwiają kobiecie ustalenie, kiedy przypadają dni płodne. Są to metody całkowicie naturalne, ponieważ swoją analizę opierają na rejestracji typowych dla owulacji symptomów: podwyższonej temperatury, zmiany konsystencji śluzu szyjkowego, wzrost stężenia LH w moczu, wzrost hormonu estrogenu w ślinie.
Gdy kończą się dni płodne, mija szansa na zapłodnienie. Na pare dni przed miesiączką może pojawić się okryty złą sławą czas znany także pod pseudonimem „te dni”. Mowa oczywiście o Zespole Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS), który daje się co miesiąc we znaki niejednej kobiecie. Dochodzi wtedy w organizmie do sporych wahań hormonalnych powodujących nagłe zmiany nastroju, przygnębienie i agresję. Nie jest to odpowiedni czas na podejmowanie poważnych decyzji, ponieważ kobieta może przeżywać w tym czasie lekkie rozchwianie emocjonalne.
Cykl miesiączkowy to indywidualna sprawa każdej kobiety i nie można mierzyć go jedną miarą. Naturalny jest ten co trwa 23, 25, 28, czy nawet 35 dni. Wpływa na niego wiele czynników, które nie zawsze da się wyeliminować. Najważniejszym momentem podczas całego cyklu jest pojawienie się dni płodnych, w trakcie których może dojść do zapłodnienia. W pozostałe dni miesiąca kobieta jest niepłodna dlatego tak ważne jest dokładne ustalenie momentu owulacji, jeśli planuje się powiększenie rodziny.