Komputer cyklu Cyclotest MyWay Planowanie dziecka

Junge Frau am FensterNie zachodzę w ciążę – przyczyny i porady

Wewnętrzna potrzeba powiększenia rodziny i posiadania dziecka jest naturalną konsekwencją upływu czasu, stabilizacji i bycia z kimś w związku. Tworzy się wtedy model podstawowej komórki społecznej, jaką jest rodzina. W momencie, kiedy przez dłuższy czas nie można zrealizować tego celu, zaczynamy zadawać sobie pytanie „w czym tkwi problem?”

Zajście w ciążę nie jest w cale takie łatwe jakby się mogło wydawać. Zależy od różnych czynników, ale podstawowym z nich jest współżycie seksualne dokładnie we właściwym  czasie, czyli podczas dni płodnych, bo tylko wtedy możliwe jest zapłodnienie komórki jajowej. Dlatego dla osób, które starają się o dziecko, kluczowe jest ustalenie momentu owulacji. Zwiększa to w znacznym stopniu prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jeżeli jednak para systematycznie współżyje bez zabezpieczeń i przez okres roku nie dochodzi do poczęcia – powinna zgłosić się do lekarza.

Niepłodność a bezpłodność

Niepłodność to niemożność zajścia w ciążę, pomimo regularnego współżycia seksualnego przez mniej więcej rok czasu. Ta granica różni się w zależności od wieku kobiety, ponieważ 36-latka najprawdopodobniej będzie miała większe problemy z płodnością niż 26-latka. Nie da się niestety oszukać zegara biologicznego, który w zakresie płodności, w przypadku kobiet, jest nieubłagalny. W tym miejscu należy bardzo wyraźnie podkreślić jedną rzecz: niepłodność nie dotyczy wyłącznie kobiet. Bardzo błędne jest przekonanie, które zakorzeniło się w naszym społeczeństwie, że to kobieta ponosi główną odpowiedzialność za trudności z poczęciem. Problem dotyczy w takim samym stopni zarówno kobiety, jak i mężczyzn dlatego badaniom pod kątem płodności powinni się poddać oboje partnerzy. Należy także podkreślić, że niepłodność jest najczęściej odwracalna, co oznacza, że po przejściu odpowiedniej kuracji, możliwe jest zajście w ciążę.

Bezpłodność jest trwałą niemożnością poczęcia dziecka. Jest to proces nieodwracalny i najczęściej wiąże się z ciężkimi przypadkami odchyleń w zakresie ludzkiej biologii. Takim przypadkiem u kobiety może być brak macicy, u mężczyzny natomiast – brak jąder. Bezpłodność męska może wynikać z nieprawidłowo przeprowadzonej operacji, w której uszkodzono nasieniowody, albo z przebycia choroby zakaźnej, takiej jak świnka.

Najczęstsze fizyczne przyczyny bezdzietności

Dotyczące kobiet:

– komplikacje w dojrzewaniu komórki jajowej

– brak owulacji

– stany zapalne i zakażenia jajowodów

– stres

– endometrioza

– Chlamydia

Dotyczące mężczyzn

– słaba jakość nasienia (mało ruchliwe plemniki)

– zaburzenia w produkcji plemników

– przebyta Świnka

– zanieczyszczenia środowiska

– zablokowanie nasienia w nasieniowodach

 

Czynniki wpływające na płodność kobiet i mężczyzn

Masa ciała

Nieodpowiednia masa ciała, zarówno otyłość, jak i niedowaga, ma wpływ na płodność kobiety. Zaburzona gospodarka hormonalna związana z gwałtownym tyciem bądź chudnięciem może utrudniać zajście w ciążę. Poza tym kobiety, które mają problem z wagą są bardzo często wstydliwe, sfrustrowane, co przekłada się na łóżkowe relacje z partnerem

i zrelaksowanie  podczas seksu. Negatywne nastawienie oddziałuje na psychikę, a ta z kolei potrafi blokować różne funkcje życiowe, w tym płodność.

 

Wiek

Wiek kobiety, która stara się o dziecko znacząco wpływa na szansę poczęcia. Im kobieta jest starsza, tym trudniej będzie jej zajść w ciążę – przykładowo płodność 35-letniej kobiety jest znacznie niższa niż tej, która ma 25 lat. Zasada ta nie ma jednak zastosowania w przypadku mężczyzn, których żywotność plemników jest większość życia na podobnym poziomie.

Stres

Stres potrafi upośledzać funkcje rozrodcze kobiet, powodując nieregularne cykle, brak miesiączki i przyspieszenie procesu przekwitania, czyli menopauzy. Jeśli chodzi o mężczyzn stres wpływa na jakość nasienia oraz zmniejszenie poziomu testosteronu. Zestresowany mężczyzna będzie miał także problemy ze wzwodem oraz erekcją więc sam akt seksualny zostaje bardzo utrudniony.

Używki

Najpopularniejsze używki, czyli papierosy, alkohol, kawa, marihuana obniżają płodność kobiet oraz mężczyzn. Co do papierosów – można przeczytać tę informację na co drugim opakowaniu, niestety rzadko kto bierze ją na poważnie. Tymczasem jest to smutna prawda. Palenie papierosów w przypadku kobiet nie tylko wpływa na utratę funkcji reprodukcyjnych, ale i zwiększa ryzyko poronień i  ciąż pozamacicznych. Duże spożycie kawy i napojów kofeinowych obniża płodność, co zostało potwierdzone licznymi badaniami. W przypadku kobiet częste zażywanie marihuany zmniejsza stężenie hormonu luteinizującego, a jeśli chodzi o mężczyzn, to wpływa ona negatywnie na proces dojrzewania i powstawania plemników.

Przegrzewanie jąder

Należy do jednej z  częstszych przyczyn niepłodności wykazywanej u mężczyzn. Mężczyźni powinni unikać noszenia obcisłej bielizny przez długi czas, częstego korzystania z sauny

i bardzo gorących kąpieli oraz otyłości

 

Przyczyn problemów z zajściem w ciążę jest bardzo wiele. Mają naturę fizyczną, środowiskową, psychiczną itd. Źródła komplikacji można doszukiwać się zarówno

w budowie układu rozrodczego, jak i w stresującym trybie życia. Należy pamiętać, że problem może leżeć po stronie kobiety, ale i w takim samym stopniu po stronie mężczyzny.

 

W przypadku dłuższego okresu, w którym para stara się bezskutecznie o dziecko, powinno się jak najszybciej odwiedzić lekarza specjalistę, który postawi odpowiednią diagnozę

i w razie potrzeby –  rozpocznie leczenie.

Translate »